CRONEWSPHOTOGALLERYMEDIAFANCLUB

Rozhovor s Croem: "Stuttgart je skvělý"

8. july 2014 at 12:11 |  Interviews

Klikněte pro zobrazení původního (velkého) obrázku
Stuttgart - Raper Cro byl hip-hop fenomén roku 2012: nejprve byl hvězdou na internetu, pak přišel se svým albem "Raop" a svými singly trumfl hitparády a pak jásal ve vyprodaných halách. V pátek vyjde (článek je z 2.6.2014) jeho druhé album "Melodie". První pilotní singl "Traum" rovněž rychle skončil na prvním místě komerčnosti, lépe to pro Croa a jeho label proběhnout nemohlo, a také "Melodie" bude pravděpodobně hit - album navazuje na podobný zvuk alba "Raop" a ocitá se v pěkně uvolněném, popem orientovaném Hip Hopu Stuttgartu.

Přesto tu je také kritika:

Croovi je vyčítána obrovská propagace, libovůle a vyprodávání, je na scéně kvůli songům, které se hodí do rádia, než aby byl věrohodný zástupce "pravé" rapové kultury.

StZ není jediné médium, které chce s Croem o tom mluvit. Když se 24 letý objeví na interview bez masky, je už půl deváté večer. Pozve nás ze zasedací místnosti svého labelu Chimperator na střešní terasu kancelářského bytu na stuttgartském Rotebühlplatz. Pohled na náměstí, a to při večerním slunci, zářícím svahu pod televizní věží, je famózní. A Cro působí podivuhodně svěže vzhledem k tomu, že je to jeho osmé interview za dnešní den.

Cro, tvoje nové album má 17 tracků a je stylisticky velmi různorodé. Připomíná mi to trochu DJ Thomilla s jeho albem Genuine Draft. Pak ještě "Reimemonster" od Afroba a Ferris MC. Vidíš nějakou paralelu k tvému albu?


Ten song poslouchám pořád dokola, ale s albem to nehraje žádnou roli. Ačkoliv: Zvuk je devadesátých let a moje album zní trochu jako devadesátky. Taky jsem to tak chtěl udělat. A ano, jsou tam také parodie a filmové scény a telefonáty stylu budu-konečně-dospělý.

A to všechno hned v prvním songu. Tady padá kritika na tebe a na tvůj rap styl.

Vždycky jsem držel hubu a nevyjadřoval se k lidem, kteří mě drze podělávali, aniž by mě znali. Využili mě, postavu Croa použili jako vedoucí figurku, Croa, který je v jejich očích "hovno". Myslel jsem si: Co ode mě chcete? Pak mi kámoši řekli: Neřeš to, nezveličuj to. Protože ty seš ten nejvíc hustý. To jsem si o sobě nikdy nemyslel a stále si to nemyslím. Ale prostě jsem se na to vykašlal z lásky ke kámošům.

Je nějaký náznak, že umíš tvrdý rap?

To je mi už dávno jedno, dělám to pro sebe. Vím, co umím. A kdybych chtěl, mohl bych všechny rapery rozdrtit skrze své dovednosti - Ale to bych pak dělal Diss-Album, které by nebylo úspěšné. Já chci raději slavit úspěchy s hudbou, kterou má každý rád.

Je tedy kritika tvé hudby čistá závist?
Často si myslím: ano. Hodně z toho také nemá nic společného s mou hudbou. Půl na půl.

Říká se, že druhé album je nejtěžší. Podle toho ti to tedy muselo vrtat hlavou...

Chvilku jsem měl strach. Ale pak přišel Kody z Chimperator a řekl: Zůstaň uvolněný, dělej své věci. Pak jsem se do toho pustil, album jsem udělal dost rychle a byl jsem s tím spokojený.

Trval jsi na tom, že chceš stylem navázat na své úspěšné, první album?

Chimperator lidi se mě zeptali: Na co máš náladu? Na to jsem řekl: To samé, eventuálně s trochou víc rapu. A oni: Potom to tedy udělej s trochou více rapu. V Raopu už bylo pár takových tracků. Aktuální album je kulatější.

Jak dlouho trvala práce na tvém albu?
Tři a půl měsíce.

Kdo za tím stojí, ty a Psaiko Dino?

Úplně špatná informace. Psaiko je jen DJ na live show. Beaty jsem dělal sám. Ok: tři, čtyři beaty byly od Shuka. On je totálně hustý.

Tvoje muzika a muzika od Chimperator je často vymezována od Gangsta ragu. Byl německý gangsta rap móda, která je definitivně pryč?

Myslím, že to zase přijde. Ale v mazaném dílu. Tehdy, bylo to stupidní. Příští gangsta rap bude od hezčích lidí, bude mít více stylu. Tak jako Azzlacks nebo Kollegah. Pro všechno ostatní je v Německu moc daleko.

Jsi aktivní část sttutgartské hip-hopové scény?

Jdu do toho hodně automaticky, především když jdu na koncerty kámošů. Například Dajuan a Sam. Oba jsou u Chimperator.

Existuje ve Stuttgartu nějaký mírný Hip-Hop, který není od Chimperator?

Myslím, že moc ne. Chimperator má v rukou kompletní Baden-Württemberg. A tak je to taky dobře: je to jedna velká rodina a je pár opravdu dobrých akcí, kam zajít.


 

1 person judged this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement