CRONEWSPHOTOGALLERYMEDIAFANCLUB

Psaiko Dino a Basti - O knize "Easy Does It"

10. october 2014 at 21:53 |  Interviews

Zlaté desky? Očekuj. Platinové desky? Očekuj! Obrovské tour? Očekuj. O raketové kariéře Croa bylo nápsáno skoro všechno, počínaje humbukem na internetu až k titulkům uznání akce "Tag Am See". Jen tu ještě nic nebylo od strůjců a kolegů, stojícím za fenoménem pandí masky.

"Easy Does It" to změní a vezme vás s sebou na nejbláznivější cestu po německé popové scéně posledních let. Šéf Chimperator, Bastian Schweizer, a Psaiko Dino - který vystrčil Croa na internet, a zároveň je jeho producent, DJ a chlápek, co je po jeho boku. Tito dva muži popisují jejich vnímáni společného vzestupu na popový Olymp. A příběh začíná stejně jako každá pohádka o popelce, absolutně od nuly.

Exkluzivně: První kapitola Hörspiel "Easy Does It" v plné délce na streamu. Neobvyklé hotely, ještě podivnějších krize a raper, kterého ještě nikdo nezná.

"Easy Does It" popisuje svou úspěšnou historii posledních třech let. Jak se vlastně dostali k tomu napsat tuto knihu? Jak přišli na to, co bylo důležité a co nebylo?Psaiko: Vlastě to byl takový facebookový výzku. Já jsem nic neměl na práci, takže jsem se mohl opravdu posadit a jednoduše scrollovat. Kromě toho jsem chatoval s Carlem, od té doby jsem ho znal. To bylo občas hodně drsné, protože ten moment "Ah, to už tu taky bylo" přicházel často.

Basti: Já jsem především obchodoval s mým mailovým programem. Šílené, jaké konverzace tu byly a ještě jsou. K tomu jsem se ještě podíval na staré smlouvy a nabídky majorů, které byly tehdy předloženy. Jedna divoká cesta časem. Také bylo napínavé srovnávat to s vnímáním Psaikových věcí.

Už jste ale společně psali, ne?

Psaiko: Ano i ne. Seděli jsme tak v hotelu v Barceloně…

Basti: …Vlastně jsme chtěli na klasické místo, kde píší autoři. Švédsko nebo tak. Ale náš booker řekl: to je moc drahé, jeďte do Barcelony. Ale taky bychom vlastně mohli psát v Brémách.


Psaiko: …Seděli jsme takhle v hotelu a společně řešili co a jak, ale už jsme každý sám něco napsali. Šlo o rozdílná perspektiva společné cesty, na té musí jít každý sám.

Basti: Bylo to super. Seděli jsme vedle sebe, mluvili spolu a měli vzácnou chvíli volna. Během toho celého šílenství běžného dne, byli jsme v klidu.

Píšeme 2014. Vy píšete knihu. Není to už trochu retro?

Psaiko: Jo, to je pravda. Basti a já jsme už dlouho měli nápad na knihu. Jednoduše proto, že jsme měli na knihu náladu a máme náladu. Nebylo to žádné vědomé mediální rozhodnutí. Fakt je ale také to, že blog si těžko vystavíte na poličku.
V "Easy Does It" vlastně také otevřeně popisujete situace, v kterých jste všichni do jednoho nervózní a vzteklí.
Chybí vám někdy trochu tyto malé jízdy na emoční horské dráze?

Basti: Na tohle přijde v každé oblasti. Nechybí mi to, pokud se jedná o obchodní rozhodnutí, o schůzky, o koncerty. Za tu dobu jsme suverénnější, klidnější a profesionálnější. Někdy si ale myslím, že se tahle profesionalita bere trochu jako kouzlo. Dává to smysl, pokud je víc v sázce, ale někdy si přeji zpátky chaotického ducha začátečních měsíců.

Psaiko: Mně to vůbec nechybí. Vůbec. Carlovi také ne. Ne, teď je to prostě lepší než dříve, bylo to opravdu nepříjemné.

Údajně byli Psaiko a Cro na začátku "Easy" videa všechno ostatní, jen ne nadšení, dokud Basti bouchl do stolu a - cituji - "…tohle zasrané video je právě teď online." Co se to tu dělo?

Psaiko: Ach, můj bože. Byli jsme holt dva týpci bez tušení, ale s hustým Ludacris-stylem videa v hlavě. A nějak to holt v našich očích neklaplo. A ačkoliv všichni v našem okolí oslavovali video, já a Carlo jsme remcali. Než zasáhl Basti.
Basti: Potřebuju velmi dlouhou dobu, než se vyjádřím. Ale tady to bylo. Později jsem se na to nedíval jako na špatné rozhodnutí.

Ve vaší knize se také objevují lidé, kteří se podíleli na rozhodujícím úspěchu Chimperator, ale nestojí ve světlech reflektorů. Heslo Niko.

Basti: Oh ano. Kody jednou řekl: "Bez Nika bychom nebyli žádná firma, ale basa (vězení)." A to je také pravda. Niko (dříve producent Maeckes a Plan B,…) se stará o životní finance. Vlastně se stará o finance všeho a všech. Nastaví vše, jak máme vůbec pracovat, že můžeme v klidu platit daně a že na koci roku ještě máme peníze. Vidíš: můžeš se stát důležitějším alespoň v zákulisí.

Ted je kniha v klasickém slova smyslu nejúspěšnější příběh. Přemýšleli jste nad tím, co by se dělo, kdyby eventuálně úspěch nenastal?

Psaiko: Ne, vůbec ne. Zkouším teď uskutečnit všechno, čeho jsem v mé pozici schopný. Například psát knihu. Jak bude pokračovat budoucnost: To se uvidí, že?
Basti: Já, jako zakladatel labelu a akcionář, si musím samozřejmě klást jiné otázky než Psaiko. Ne, nemám žádné strategie na případ, kdyby nové Croovo album nemělo odbyt. Ano, samozřejmě děláme střednědobá řešení. Právě jsme ve firmě zavedli Groove Attack, to přináší střednědobou jistotu v obchodování, v kterém není žádná jistota.


Tak, a než bude další frankfurtský veletrh knih. Jak vypadá vlastně Aftershow párty?

Psaiko: Ona nějaká je?
Basti: Boah, dobrá otázka
Psaiko: Myslím, že to bude jednoduché jako nechat spadnout tužku na zem a ze všech hedvábných šátků udělají velké lano na skákání. Ale nechám se překvapit.
"Easy Does It" vychází jaké Audio kniha, kniha, e-kniha a Hörspiel 08.10.2014 v Bastei Lübbe.


 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 viktorie viktorie | Email | 12. october 2014 at 20:12 | React

Máš tu knihu? :) Nechci si jí kupovat přes internet a jelikož žjeme v ČR tak si budu muset udělat výlet do Německa :D

2 cro-official-czech-fanclub-de cro-official-czech-fanclub-de | 13. october 2014 at 11:07 | React

[1]: Bohužel ji nemáme.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement